Duże torebki Małe torebki Nowoczesne torebki Torebki damskie

Krótka historia torebki

Nowoczesne torebki damskie to dodatek, który nie tylko ma posiadać funkcję praktyczną, lecz także dekoracyjną. Kobiety jednak od zawsze ozdabiały się pięknymi akcesoriami. W pewnym okresie zaczęły również odczuwać potrzebę noszenia ze sobą czegoś, w czym można trzymać pod ręką niezbędne drobiazgi – pomady, talki czy kilka cennych monet dla opłacenia sług.

W dawnych wiekach kosztowności i wszelkie wartościowe utensylia przechowywano w kufrach i skrzyniach, mniejsze kwoty noszono zaś w trzosie, a później w pugilaresie. Ludzie nosili też różne wartościowe rzeczy za pazuchą, czyli pod ubraniami lub za pasem, a później także w kieszeniach. Kiedy kieszenie zaczęły znikać z nowych fasonów sukien, pojawiła się potrzeba stworzenia czegoś dla kobiet, co spełni podobną funkcję. I tak na początku XIX w. kobiety zaczęły nosić ze sobą tzw. śmiesznotki (ridicules) – dekoracyjne woreczki na drobiazgi. Ten moment można uznać za początek ery nowożytnych damskich torebek.

Rozkwit mody na torebki

Torby damskie szybko zyskały na popularności i w ciągu zaledwie kilku dekad z małych śmiesznostek rozrosły się do bogato zdobionych kuferków wykonywanych z coraz ładniejszych i lepszych gatunkowo skór. W latach 30. XX w. pojawiły się nowoczesne torebki damskie – modele noszone na ramię.

Nie da się ukryć, że torebka w pewnym momencie zaczęła być symbolem niezależności – kobieta mogła w niej mieć swoje pieniądze i inne istotne dla niej rzeczy, do których dostępu broniło zapięcie lub zamek. To świat, do którego nie miał dostępu mężczyzna. Zresztą żaden z nich nie zrozumiałby magicznej niejednokrotnie zawartości torebki damskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top